Møt vår lærling Adrian
- for 20 timer siden
- 2 min lesing
Vi er veldig glade for at Adrian nå blir å se hos oss på Øverland på heltid! Etter å ha hatt praksis hos oss én dag i uken gjennom videregående, tar han nå steget fullt ut og starter som lærling. Les vårt intervju med ham nedenfor.

Hva gjorde du før du begynte hos oss?
Jeg gikk på kokkelinjen på videregående skole.
Hvordan ble du interessert i mat og catering?
Interessen min for mat startet som en hobby, og ledet meg videre til kokkelinjen på videregående. Før jeg begynte i praksis via videregående visste jeg lite om cateringbransjen. Så jeg visste ikke om jeg ville like det før jeg kom igang hos Mattis Mat. Gjennom praksisperioden har jeg lært mye og oppdaget hvor godt jeg trives. Nå ser jeg frem til å fortsette her som lærling på fulltid i 2 år for å ta fagbrevet.
Hva liker du best å lage?
Pasta carbonara eller en annen pastarett.
Hva er din favorittrett?
Det må være en ordentlig god burger.
Hvem inspirerer deg på kjøkkenet?
Min mor.
Hvordan har den første tiden hos oss vært?
Veldig hyggelig. Jeg har blitt tatt godt imot og lært masse.
Hva liker du best med å jobbe i catering?
Jeg liker best kreativiteten rundt anretningen, og det å finne gode måter å få rettene til å se innbydende ut på.
Hva har overrasket deg mest så langt?
Hvor moro det er. Jeg trodde det skulle være veldig rolig hver dag, men jeg trives godt med at mye skjer.
Hva synes du er mest spennende med hverdagen her?
Å lage mat og jobbe med gode kolleger.
Hva motiverte deg til å ta fagbrev?
Jeg er veldig glad i praktisk arbeid, og jeg likte tanken på en mer aktiv hverdag fremfor å sitte mye stille på skolebenken. Derfor var fagbrev et naturlig valg for meg.
Hvorfor ønsket du å gjøre dette hos oss?
Jeg likte både stedet og menneskene som jobbet her. Det virket som et hyggelig og fint sted å jobbe. I tillegg var arbeidstidene bra, med få sene vakter, noe som passer meg.
Hva håper du å lære gjennom fagbrevperioden?
Jeg håper å lære mye og utvikle meg på kjøkkenet, slik at jeg blir mer selvsikker i arbeidet mitt. For eksempel ønsker jeg å bli raskere og mer presis i anretning.
Hva tror du blir den største utfordringen?
Jeg tror fagprøven blir den største utfordringen. Da skal jeg planlegge og lage en meny med 3 retter.
Hva ser du mest frem til det neste året?
Jeg ser mest frem til å møte nye mennesker, både de jeg skal levere til og nye kolleger, og til å få lage mye mat.
Har du et råd til andre som vurderer fagbrev?
Bare gjør det. Det er en god vei å gå, og man kan alltids bytte til påbygg om man ikke trives.



















Kommentarer